Vysušená krajina

Pridal: | Publikoval na: 22 júla, 2015

Gazdovský dom starej mamy bol postavený jednoducho, no účelne. Uzatvorený dvor chránil dom pred vetrom aj snehom v zime, zastrešené chodníky umožňovali prechod z domu do hospodárskych častí suchou nohou aj v zlom počasí. A čatorne zo striech zvádzali vodu do trávnikov pri dome. Takže aj voda, ktorá pršala na strechu, sa dostala do pôdy, kde vsiakla a pokračovala vo svojom kolobehu v prírode. Dnes je tomu ale inak.

Podobne to bolo aj v bytovke, v ktorej som vyrastal. Voda zo striech končila v trávnatom poraste za domom. Všetci vedeli, že po daždi sú trávniky mokré a že netreba po nich chodiť ani behať.

Dnes sme zákonom prinútení vodu zo striech, ale aj dvorov, terás či iných plôch, zvádzať potrubím do kanalizácie, odkiaľ po vyčistení (prečo by bolo treba dažďovú vodu čistiť?) končí v potoku, odtiaľ v regulovanej rieke,a by sa č najskôr odstala do mora. Aby tedy čo najskôr opustila Slovensko. A za to všetko ešte musíme Francúzom platiť!

Keď si uvedomíme, koľko plôch bolo v posledných rokoch spevnených a z akej plochy je voda odvádzaná čo najrýchlejšie preč, zdesíme sa. Všetky tie nové obchodné domy a ich parkoviská, priemyselné parky, montážne haly a skladovacie areály. To všetko spôsobuje, že voda, ktorá prší nad našou krajinou, sa v nej neudrží.

rieka

Ďalším dôvodom odvodňovania našej krajiny je vyrubovanie stromov. Či už popri cestách alebo celých veľkých pásov v lesoch. V lesoch to nie je vidieť, pretože pri pohľade z cesty nevidíte žiadne vyrúbané miesta. Stačí sa však pozrieť na lesy z malého športového lietadla alebo ísť do lesa na turistiku a hneď uvidíte, aké veľké plochy boli odlesnené. Pozornému pozorovateľovi stačí sledovať, koľko ťažkých nákladiakov s drevom jazdí po slovenských cestách… Výsledkom je, že voda prší na zem, ale nevsiakne do lesných porastov, ale zbehne po povrchu poškodenej pôdy, časť z nej splaví do potokov a riek.

Keď voda nevsiakne do pôdy, pôda je suchšia. Stačí potom týždeň extrémneho sucha, ako teraz a hneď máme problém. Nie len, že sa postupne zmenšujú zásoby podzemnej vody, ale aj povrchovej vody v lesnej a lúčnej pôdy je menej a po období sucha zrazu nemá čo pritekať do prameňov a potôčikov a nie je dosť vody v našich tokoch. To negatívne ovplyvňuje stavy rýb, obmedzuje množstvo vody v studniach, ohrozuje dodávky pitnej vody obyvateľom.

A čo robia politici a kompetentné osoby? Riešia, ako obmedziť spotrebu vody z vodných tokov, zakazujú používať pitnú vodu na polievanie záhrad a plnenie bazénov a vymýšľajú nové „regulačné“ poplatky. Vymýšľajú sa možnosti kompenzácie poľnohospodárom za neúrodu zeleniny a obilovín.

kacicky

Samé ďalšie obmedzenia a míňanie peňazí daňových poplatníkov. Žiadne nápady na dlhodobú nápravu a zlepšenie stavu. Žiadne riešenia, ktoré by stabilizovali zadržiavanie vody v prírode a umožnili zlepšenie cirkulácie v prírode, žiadne zlepšenia na obmedzenie odtoku vody z krajiny.

Devastujeme si krajinu a platíme zahraničnej firme, ktorá „spravuje“ naše vodné zariadenia za to, že budeme raz závislí na dovoze vody zo zahraničia a platiť za to, čo donedávna bolo samozrejmé. Voda čistá a všade zdarma. Dokedy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.