Strácame svoju schopnosť produkovať

Pridal: | Publikoval na: 17 mája, 2016

Situácia sa na Slovensku opakuje. To, čo sa udialo pred desaťročím v priemysle, sa odohráva opäť, tentoraz v poľnohospodárstve. Nemyslím tým veľké poľnohospodárstvo v zmysle roľníckych družstiev a štátnych majetkov. Tie boli rozbité už dávno. Okrem zníženia domácej produkcie poľnohospodárskych technických plodín a potravín sme teraz vystavení ďalšej katastrofe.

V minulosti sme ako krajina pod tlakom globálneho obchodu zrušili dovozné clá, čím sme otvorili hranice zahraničnej produkcii, často dotovanej. Výsledkom bol pokles cien dovážaných výrobkov, zastavenie najskôr predaja a neskôr výroby domácej produkcie. Následne kvalifikovaní ľudia, ktorí sa na domácej priemyselnej produkcii, založenej na znalostiach, podieľali, si našli iné uplatnenie. Továrne schátrali alebo boli stroje z nich rozpredané. Keby ich aj znova zmontovali v továrni, dnes už nenájdete ľudí, ktorí by ich vedeli obsluhovať a vyrábať kvalitné výrobky pre domácnosť, obuv alebo textilné výrobky. A my sme odkázaní na nekvalitné a dnes už vôbec nie lacné výrobky z Ázie.

A podobný osud teraz postihuje aj produkciu potravín. Veľké domáce podniky boli rozbité za pomoci zahraničných producentov a zahraničných predajných reťazcov, odbúraním ciel, zrušením povinných kontrol. Ľudia z nich sa rozišli.

S jedným malým rozdielom oproti likvidácii priemyselných podnikov.

Dobrý poľnohospodár dokáže produkovať potraviny aj v malom. Kým robotník z továrne si nemôže doma postaviť malú továreň a vyrábať malé sústruhy, gazda môže chovať menej kráv, pestovať obilie na menšom poli, zbierať papriky v malom skleníku. Stále si pritom zachováva skúsenosti a znalosti z poľnohospodárskej praxe. Stále vie, ako sa seje, sadí, ošetruje, zbiera úrody, pripravuje pôda.

priesady

No pohodlnosť robí svoje. Mnohým ľuďom sa už nechce ani v malých farmách alebo na súkromných políčkach pestovať všetko od piky. Záhradkárom sa nechce pestovať papriky a paradajky zo semien, kupujú si hotové sadenice na tržnici. Keď dnes zabudnú pestovať priesady, zajtra už nedokážu pestovať ani zeleninu. Čím ďalej tým viac budú odkázaní na veľkopredajcov a veľkopestovateľov. A vec má ešte jednu stránku: Ak si niečo nedokážeme sami dorobiť vo svojom čase, sme odkázaní za to platiť tým zostávajúcim, ktorí to dokážu a robia. A tým sme nútení venovať čas získavaniu peňazí na to, aby sme si kúpili niečo, čo si vlastne dokážeme zaobstarať sami. Lenže sa nám nechce. Čím menej schopných, tým vyššie ceny budú mať.

A my strácame svoju schopnosť produkovať. Stávame sa závislými, stávame sa vazalmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.