Pôda

Prehliadate podľa kategórií

 
Pridal: | Publikoval na: 17 mája, 2016

Strácame svoju schopnosť produkovať

Situácia sa na Slovensku opakuje. To, čo sa udialo pred desaťročím v priemysle, sa odohráva opäť, tentoraz v poľnohospodárstve. Nemyslím tým veľké poľnohospodárstvo v zmysle roľníckych družstiev a štátnych majetkov. Tie boli rozbité už dávno. Okrem zníženia domácej produkcie poľnohospodárskych technických plodín a potravín sme teraz vystavení ďalšej katastrofe.
Čítať viac …

Pridal: | Publikoval na: 22 júla, 2015

Vysušená krajina

Gazdovský dom starej mamy bol postavený jednoducho, no účelne. Uzatvorený dvor chránil dom pred vetrom aj snehom v zime, zastrešené chodníky umožňovali prechod z domu do hospodárskych častí suchou nohou aj v zlom počasí. A čatorne zo striech zvádzali vodu do trávnikov pri dome. Takže aj voda, ktorá pršala na strechu, sa dostala do pôdy, kde vsiakla a pokračovala vo svojom kolobehu v prírode. Dnes je tomu ale inak.
Čítať viac …

Pridal: | Publikoval na: 2 mája, 2015

Nehádžte červíky sliepkam

Jar je obdobím prípravy pôdy a sadenia a siatia nových rastlín. Zakladáme novú úrodu zeleniny a najčastejším nástrojom je teraz rýľ. Od toho, ako pripravíme pôdu v tomto období, záleží množstvo úrody, ktoré budeme zberať v lete a na jeseň. Nečudo, že nejedného majiteľa záhrady alebo záhumienky na jar bolieva chrbát. Každý che mať svoje políčko a záhony čo najlepšie pripravené. Čítať viac …