Nehádžte červíky sliepkam

Pridal: | Publikoval na: 2 mája, 2015

Jar je obdobím prípravy pôdy a sadenia a siatia nových rastlín. Zakladáme novú úrodu zeleniny a najčastejším nástrojom je teraz rýľ. Od toho, ako pripravíme pôdu v tomto období, záleží množstvo úrody, ktoré budeme zberať v lete a na jeseň. Nečudo, že nejedného majiteľa záhrady alebo záhumienky na jar bolieva chrbát. Každý che mať svoje políčko a záhony čo najlepšie pripravené.

Pôda, do ktorej sadíme priesady, nie je mŕtvou hmotou, ktorá obsahuje len zem a živiny. Pôda je živý a večne sa meniaci organizmus a patria do nej okrem minerálov aj rôzne červíky a chrobáky. V pôde nie je okrem zeminy a kamienkov len hnoj či umelé hnojivá, ktoré do nej gazdovia a farmári pridávajú, aby zvýšili výnosy pestovaných plodín a nahradili látky pestovaním v pôde spotrebované. V pôde a nachádzajú aj staré korene a iné zvyšky rastlín, ktoré tam ostanú po zbere úrody. A sú v nej tiež všelijaké mikroorganizmy a huby. To všetko spolu tvorí organizmus, zvaný pôda.

dazdovka1

Ak nerátame živočíchy, ktoré priamo poškodzujú pestované poľnohospodárske kultúry, tak rôzne dážďovky a iná chrobač, ktorá sa živí odumretými zvyškami rastlín, pomáha spracovať tieto zvyšky a tým vrátiť pôde živiny, ktoré sa na stavbu minulých rastlín spotrebovali. Mnoho ľudí žije v domnení, že pri zelenom hnojení, kedy sú do pôdy zapravené zelené časti rastlín, sa tieto rozkladajú iba nejakým hnilobným procesom. Významnú úlohu pri rozklade či už zelených alebo odumretých zvyškov rastlín v pôde hrajú práve dážďovky. Ich trus je významnou zložkou humusu.

Nedávno som videl v televízii reportáž o jarných prácach. Gazda s gazdinou rýľovali záhradku a keď pri tom našli v zemi dážďovku, vybrali ju a hodili cez plot sliepkam na dvore.

Zrejme chceli sliepkam prilepšiť, no ja som videl, ako ochudobňujú zem, od ktorej očakávajú vysokú úrodu zeleniny. Ochudobňujú ju o schopnosť regenerovať sa a dostupný materiál premeniť na prírodné hnojivo.

Potom sú nútení prihnojovať pestované potraviny a namiesto biokvality, ktorá by im rástla sama od seba, pestujú podradnú zeleninu so syntetickými hnojivami. Škoda.

dazdovka

Červíky v pôde nie sú vaším nepriateľom a nespôsobujú vám škodu. Sú vašimi pomocníkmi pri organickom spôsobe pestovania plodín a pomáhajú vám znižovať náklady na pestovanie tým, že odbúravajú potrebu kupovania hnojív. Preto je nezmysel dážďovky hádzať sliepkam. Škodíte tým sami sebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.