Čo kupujú dedinčania?

Pridal: | Publikoval na: 28 januára, 2015

Ako malý chlapec som trávil niekoľko týždňov počas letných prázdnin u starej mamy na malej dedinke. Spolu s inými deťmi z príbuzenstva sme mali na starosti aj nákupy, na ktoré nás rodičia vyslali vždy v utorok a vo štvrtok. Inokedy totiž malý „konzum“ otvorený nebol. Ale aj tak sme toho veľa nekupovali. Takmer všetko, čo sme zjedli, dokázala starká dopestovať a dochovať na záhradke a na záhumienke. Ako je to dnes?

Čo si pamätám, kupovali sme múku, cukor, soľ, malinovky, čierny chlieb, maslo, mlieko. A občas cukríky pre nás 😉 Rezance do polievky sa robili z múky, knedle sa robili z múky, koláče a buchty sa piekli z múky. Sliepky behali po dvore, kým neskončili v hrnci, v chlieviku bolo prasiatko, v kôlni dupali králiky, mali tam svoje miesto aj husi. Mlieko dávala koza. Zelenina, zemiaky, ovocie všetkého druhu rástlo okolo domu.

husi

Skrátka a dobre, u starej mamy sa kupovali len základné suroviny, ktoré sa nedali dopestovať a dochovať v dome a okolo domu. Husi a koza sa pásli na lúke, zajacom sa kosila tráva a ďatelina, na zimu mali seno. Prasa bolo kŕmené zemiakmi z vlastnej produkcie, šrotom z obilia z vlastnej produkcie, zvyškami z vlastnej kuchyne. Nič sa nevyhodilo, všetko sa recyklovalo a zužitkovalo. Ešte aj ten hnoj končil na poli ako prírodné hnojivo, umelé hnojivá sa nekupovali a nepoužívali.

Nedávno som mal možnosť s autom stáť v jednej malej dedine kúsok od okresného mesta. A čo som videl? Z predajne vyšla dedinčanka a v rukách dvanásť tetrapackových obalov s mliekom. Po pár krokoch vošla do svojho rodinného domu. Krátko po nej z obchodu vyšla pani a platom tridsiatich vajec. No a zaklincovala to ďalšia dedinčanka, ktorá nakúpila v obchode zeleninu. Nie, nebolo to v zime, aj keď to píšem koncom januára. Tento poznatok som získal uprostred leta, kedy všetko rastie úplne samo.

prasa

A aby nebolo zlých správ málo, tak musím poznamenať, že neďaleko predajne potravín na tej istej dedine bol obchod s gazdovskými potrebami, ktorý mal na priečelí známu modrú tabuľu s jednoslovným názvom výrobcu kŕmnych zmesí pre hydinu a domáce zvieratá.

kurčatá

Na dedine ľudia stále žijú v rodinných domoch, stále majú záhrady, ale potraviny si kupujú v obchodoch! A tí poslední, ktorí chovajú hydinu, ju kŕmia priemyselnými zmeskami! No ak budeme chovať kurence takými istými zmeskami, akými ich chovajú priemyselní producenti brojlerov, tak načo potom chováme kurčatá doma? Aby sme si svoje antibiotické a hormónmi vyhnané mäso vyprodukovali sami doma? Tak to si rovno môžem ten blaf kúpiť hotový!

krava

Namiesto toho, aby sme vo svojom čase na dedine chovali zajace, husi, sliepky, prasce tým, čo si sami dopestujeme na našich poliach a záhradkách, míňame ťažko zarobené peniaze alebo podporu v nezamestnanosti či sociálne dávky na nekvalitné a často nezdravé „potraviny“ z obchodu. Kde sa podel zdravý rozum? Nie že neušetríme, ešte si pokazíme zdravie.

A čo robia dedinčania so svojím ušetreným časom? Čumia na stupídne seriály v telke alebo zabíjajú čas na facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.